16:37

O dziecięcych emocjach słów kilkaCzy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego Twojemu dziecku zdarza się złościć bez powodu ? Albo bawić się ulubioną zabawką po czym rzucić nią z impetem o ścianę ? Jak to jest że jego śmiech w kilka sekund może zamienić się w złość lub łzy ?  

Odpowiedź jest jedna - EMOCJE.
To właśnie one odpowiadają za zachowanie nie tylko dziecka ale też osoby dorosłej. I o ile my potrafimy je określić i zachować się odpowiednio w danej sytuacji o tyle dziecko zwłaszcza małe nie do końca umie sobie z tym poradzić.  

Rozwój emocjonalny to złożony proces, który zaczyna się już w okresie niemowlęcym.
To właśnie wtedy możemy zaobserwować u dziecka pierwsze emocje takie jak radość, smutek, lęk czy gniew. Z upływem czasu gdy dziecko rośnie jego emocje zaczynają się kształtować i pojawiają się te bardziej złożone - takie jak nieśmiałość, duma, empatia. Wtedy też dzieci zaczynają rozpoznawać i rozumieć uczucia, które pojawiają się w określonych sytuacjach. Stają się bardziej świadome swoich reakcji i reakcji ludzi wokół nich. 

Możemy wtedy też zauważyć jak różne może być zachowanie na przykład 10-latka i 3-latka na to samo zdarzenie.
3-latek na otrzymamy upominek okaże radość, z kolei 10-latek będzie nie tylko szczęśliwy ale też podekscytowany tym że otrzymał prezent. Dla małego dziecka łzy to smutek ale dla starszego - łzy pojawiające się w radosnej atmosferze to łzy szczęścia.

Oczywiście każde dziecko jest inne i nie można liczyć na to że każde z nich tak samo zareaguje na daną sytuacje. Istnieje wiele powodów, dla których dzieci różnią się pod względem sposobu wyrażania i zarządzania swoimi emocjami. Różnice te mogą wynikać z wydarzeń, które mają wpływ na dzieci i rodziny, takich jak jakieś traumatyczne wydarzenie czy np trudna sytuacja społeczna. Na zmiany w ekspresji emocjonalnej dzieci mogą wpływać także określone wartości rodzinne lub kulturowe oraz różnice w temperamencie.
Dzieci uczą się różnych sposobów wyrażania emocji na podstawie tego, co jest uważane za normalne w ich rodzinie czy kulturze. Niektóre zachęcają dzieci do wyrażania szeregu emocji, podczas gdy inne uczą je, aby pewnych z nich nie okazywać , takich jak na przykład gniew czy duma. 

Niektóre emocje są łatwe do zidentyfikowania, podczas gdy inne nie są już aż tak oczywiste. Wykorzystanie okazji do rozmowy z dziećmi i uczenia ich o emocjach pomaga im stać się bardziej świadomymi własnych uczuć, jak i uczuć innych. Zachęcanie dzieci do czucia się komfortowo ze swoimi emocjami i zapewnianie im możliwości mówienia o swoich uczuciach pomaga im w dalszym rozwijaniu sposobów radzenia sobie z emocjami. Pomocne w pokazaniu emocji i uczuć, które towarzyszą dziecku w danym momencie mogą być  wspaniałe, ręcznie szyte z naturalnych materiałów lalki polskiej marki Kate4kids.
Ta jedyne w swoim rodzaju lale nie mają ust a to tylko dlatego by nie sugerować lalce żadnej konkretnej miny.  Lala, jako przyjaciel, powiernik tajemnic dziecka, przeżywa z nim w ciągu dnia różnego rodzaju emocje: złość, radość czy smutek.
Lalka pomaga dziecku wyrażać emocje – można się do niej przytulić, opowiedzieć jej o swoich kłopotach, ale też i przeżywać z nią radosne chwile. Lalki pobudzają kreatywność i wyobraźnię dziecka.
Dzięki specjalnemu pisakowi dziecko może pokazać nam swoje lub lalki emocje domalowując odpowiednią minkę, która po 48 godzinach znika.

Jeśli chodzi o same lalki to mają między 35 a 42 cm wzrostu (wysokość jest zależna od rodzaju nakrycia głowy) i są wykonane z wysokogatunkowych materiałów, w 100-procentach bezpiecznych dla małych właścicieli. Materiał, z którego są wykonane (“korpus” lalki) ma certyfikat „global organic textile standard”, a zastosowany wypełniacz jest antyalergiczny. Każda z lal posiada również oryginalną fryzurę, wykonaną z syntetycznych włosów, do złudzenia przypominających te naturalnie. Dzięki temu, można dowolnie zmieniać ich uczesania. Ubranka lalek to ręcznie uszyta garderoba, indywidualnie zaprojektowana dla każdej z lal.
Myślę że będzie to świetny prezent dla każdego dziecka bez względu na wiek, a nawet i dorosły często zabiegany i zapracowany dzięki niej pozwoli sobie na chwilę dziecięcej beztroski.
Gwiazdka już tuż tuż. Może warto zainwestować w zabawkę która nie tylko sprawi radość dziecku ale także będzie piękną ozdobą każdego domu. 
A jaką minkę mogłaby mieć laleczka wtuloną w Karinkę ? Więcej o lalkach przeczytacie na stronie -> TU.


3 komentarze:

  1. Trudno nam dorosłym opanować emocje, a co dopiero dzieciom, które dopiero muszą się je definiować i nauczyć się je odpowiednio wyrażać. Dobrze, kiedy ktoś prowadzi je ścieżką świadomości uczuć.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda dzieci potrafią być bardzo emocjonalne i atencyjne. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w większości przypadków są to zachowania już na stałe, a niekiedy chwilowe. Charakter dziecka może się znacznie zmienić. Pracujmy z dzieckiem w trakcie zabawy, rozwijajmy jego zainteresowania i pasje już od najmłodszych lat. Jeżeli dziecko wymaga naszej uwagi poświęćmy mu ją i starajmy się, aby czuło w nas rodzicach wsparcie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Emocje dzieci są bardzo wyjątkowe. Musimy uzbroić się w cierpliwość do nich i otoczyć miłością. Pielęgnujmy także ich rozwój. My kupiliśmy dziecku ostatnio buty z https://kidmo.pl/, które są zdrowsze dla dzieci. Chcemy aby stopy naszego dziecka się rozwijały bo na początku miał problem z chodzeniem.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Mama Cukiereczki , Blogger