17:03

Wszechobecne muszki owocówki - jak sobie z nimi radzić ?

Lato - świeże owoce i warzywa - muszki owocówki. Znacie ten schemat ? Bo ja bardzo dobrze i w zasadzie każdego roku toczę wojnę z tymi małymi upierdliwcami.
A co to takiego te muszki owocówki i skąd się biorą ?


Muszka owocówka jest małym owadem z rzędu muchówek o długości zaledwie 2–3 mm. Receptory węchowe umieszczone na czułkach, pozwalają jej z kilkunastu metrów wyczuć woń etanolu oraz octanu etylu, będących produktami fermentacji zachodzącej w owocach. Owad żywi się drożdżami powstającymi na psujących się produktach.
Samica muszki owocówki składa jednorazowo około 60 jaj, które po 12–15 godzinach przeistaczają się w larwy. Larwy wylęgają się w temperaturze 20 stopni i po czterech dniach mamy znowu dorosłe osobniki. Owady bardzo szybko się rozmnażają i trudno sobie wyobrazić, co by było, gdybyśmy nad nimi nie zapanowali.

Czy Wy też macie wrażenie że muszki pojawiają się "znikąd" ? Oczywiście to nieprawda - zazwyczaj po prostu przynosimy ich jajeczka lub larwy na owocach i warzywach. Natomiast dorosłe osobniki zwabiamy różnymi zapachami przez uchylone okna lub drzwi. Często zastanawiamy się, jak się ich pozbyć, a dużo ważniejszym pytaniem jest, co robić, aby skutecznie zapobiec inwazji muszek owocówek.

Jeśli chodzi o zapobieganie pojawieniu się muszek to należy przestrzegać kilku zasad:
- dbanie o czystość blatów, zlewu, kosza na śmieci
- myć dokładnie owoce i warzywa a te nadpsute od razu wyrzucać
- owoce i warzywa przechowywać w lodówce lub pod przykryciem
- butelki z sokiem, octem dokładnie zakręcać
- nie wrzucamy resztek organicznych do kosza bez zabezpieczenia ich np folią
- kosz na śmieci staramy się opróżniać jak najczęściej
- w kuchni możemy ustawić doniczkę z mietą - owocówki nie lubią tego zapachu


A co zrobić gdy już muszki owocówki zamieszkają w naszym domu ?
Podobno najlepszy sposób to zwykły odkurzacz - muszki są dość powolne i łatwo je wyłapać właśnie w ten sposób (choć przyznam szczerze próbowałam i łatwe to wcale nie jest :P)
Z bardziej skutecznych i przetestowanych sposobów jest:
- własnoręczna pułapka - miseczka z octem i płynem do naczyń w proporcji 1:1 - zapach skutecznie zwabi muszki nie poradzą sobie z wydstaniem się z lepkiej cieczy
- słoiczek z kawałkiem owocu owijamy folią i robimy małe dziurki - owocówki dostają się do środka i już tam zostają
- domowy lep -  do jego wykonania wystarczy kawałek grubego papieru, najlepiej brystolu, sznurek, a także "wabik". W wyciętym pasku robimy dziurkę i przeplatamy przez nią sznurek, a następnie nasączamy go w mieszance rozcieńczonego syropu klonowego lub miodu i octu. Gdy nadmiar płynu obcieknie, gotowy lep można zawiesić w domu

Oczywiście można "pójść" w chemię choć ja zwolenniczką nie jestem.
Dostępne aerozole są bardzo szkodliwe i jeżeli zdecydujemy się je rozpylić na przykład w kuchni, musimy usunąć z powierzchni wszelkie produkty żywnościowe. Co więcej, po dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia, trzeba dokładnie umyć wszystkie powierzchnie płaskie, dotykając ich, przenosimy trujące związki na nasze dłonie. Jak widać, jest to dosyć kłopotliwa metoda, więc lepiej nie iść na łatwiznę i nie stosować jej pochopnie.
Zamiast gotowego aerozolu możemy użyć mieszaniny wody z mydłem. Skrzydełka muszek owocówek bardzo łatwo się zlepiają. Unieruchomione owady opadają na blat i podłogę, skąd można je łatwo zetrzeć papierowym ręcznikiem.

A może Wy znacie jakieś sprawdzone sposoby na nierówną walkę z owocówkami ? Z chęcią o nich poczytam :)


4 komentarze:

 1. U mnie plaga, bo ciągle coś w kuchni robię. A do zakwasu to mają wielkie upodobanie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak ja ich nie nawidze :/ w tym roku miałam ich plage :/ Próbowałam z odkurzaczem ale to na nic.. ciągle ich bytło dużo.. Ostatecznie kupiłam taka kratkę zieloną specjalna na nie i wygineły

  OdpowiedzUsuń
 3. Spadłaś mi z nieba z tym postem! Idę walczyć ze swoimi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. o miecie nie wiedziałam musze kupic bo przez coreczki czesto u nas bywaja muszki ostatnio;0 Monika Flok

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Mama Cukiereczki , Blogger