20:32

Z kartą EKUZ za granicę...

Dziś u nas temat z życia wzięty - jak zapewne wiecie Hubert podczas pobytu za granicą na naszym wyczekiwanym urlopie w trzecim dniu złamał rękę... Na szczęście wszystko dobrze się skończyło :)

W naszym wypadku nie korzystaliśmy z karty EKUZ bo mieliśmy wykupione ubezpieczenie dodatkowe u organizatora wycieczki który zapewnił super profesjonalną opiekę medyczną w prywatnej klinice ale gdyby nie to to.... bylibyśmy w przysłowiowej d... bo o wyrobieniu karty EKUZ zwyczajnie zapomnieliśmy. 

Dlatego dziś mam dla Was informację o tym jak łatwo taką kartę wyrobić oraz o tym jak jest ona w takich sytuacjach ważna.


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument pozwalający nam skorzystać z usług państwowej opieki zdrowotnej podczas pobytu w jednym z państw członkowskich UE a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii czy Szwajcarii.

Karta wydawana jest nie tylko w celach turystycznych ale także w przypadku zaplanowanych wizyt, odwiedzin rodziny lub znajomych, odbycia podróży służbowej czy choćby podjęcia nauki za granicą.

 

JAK WYROBIĆ KARTĘ ? 


 Jeżeli chcesz wyrobić kartę EKUZ musisz przede wszystkim posiadać ubezpieczenie zdrowotne, którego składki odprowadzane są do ZUS. Może więc być to:

- pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie,

- właściciel przedsiębiorstwa odprowadzający składki ZUS

- student,

- emeryt lub rencista,

- zarejestrowany bezrobotny

- członek rodziny ubezpieczonego 

 

 

Jeśli jesteś jedną z tych osób, możesz śmiało składać wniosek. Najpierw jednak musisz go wypełnić. Potrzebne ci będą dane tj.:

 • imię i nazwisko,

 • data urodzenia,

 • PESEL,

 • adres zamieszkania zadeklarowany w zgłoszeniu do ZUS-u,

 • sposób odbioru wniosku (osobiście, pocztą, za pomocą upoważnionej osoby – jeśli wybierasz trzecią opcję, musisz podać jej dane),

 • podpis pod oświadczeniem o poprawności i prawdziwości zadeklarowanych danych,

 • data wypełnienia wniosku,

 • podpis.

Jeśli już wypełnisz wniosek o wydanie karty EKUZ, musisz go dostarczyć do wojewódzkiego oddziału NFZ. Możesz to zrobić na trzy sposoby:

 1. osobiście,

 2. listownie/faxem,

 3. internetowo.

UWAGA! Każdy wniosek musi być poświadczony podpisem. Jeśli decydujesz się na trzeci sposób dostarczenia dokumentu do oddziału NFZ, musisz podsiadać autoryzowany podpis elektroniczny.

Czas oczekiwania na kartę EKUZ zależy od sposobu, w jaki dostarczysz wniosek. Jeśli zrobisz to osobiście, karta zostanie wydana “od ręki”. Jeżeli jednak zdecydujesz się na kolejne dwie opcje (poczta lub internet), musisz się liczyć z tym, że karta będzie wydana ok. 3 dni od daty wpłynięcia wniosku.

Karta turystycznego ubezpieczenia społecznego wydawana jest na okres uzależniony od statusu ubiegającej się o nią osoby. Ważność karty EKUZ dla:

 • emerytów - może wynosić nawet 5 lat,

 • osób zatrudnionych opłacających składki ZUS, studentów, rencistów, dzieci do 18 roku życia, członków rodziny powyżej 18 roku życia po przedstawieniu dokumentów uprawniających do świadczeń - do 6 miesięcy,

 • bezrobotnych - 2 miesiące,

 • kobiet w ciąży - 6 miesięcy,

 • kobieta w czasie połogu - 42 dni.

   

Karta EKUZ jest respektowana w krajach UE i EFTA. Wszystkie usługi jednak wykonywane są na zasadach, jakie panują w danym państwie. Np. w Niemczech osoba korzystająca z publicznej służby zdrowia z założenia ponosi dodatkowe opłaty. Jako turysta, również ich nie unikniesz. Dlatego warto przed wyjazdem wykupić fakultatywne ubezpieczenie np. od nieszczęśliwych wypadków za granicą, które pokryje koszty w przypadku nieplanowanej wizyty w szpitalu.

Szczegółowych informacji na temat działania EKUZ w krajach Unii Europejskiej udzielają konsultanci NFZ. Wypełniając wniosek o wydanie karty online możesz zaznaczyć, że chcesz uzyskać informacje o działaniu publicznej służby zdrowia w państwie, do którego się wybierasz. Sporo informacji na ten temat można znaleźć na rządowej stronie www.nfz.gov.pl.

 

Mimo tego, że EKUZ nie zawsze jest tak respektowany, jak byśmy tego chcieli, warto go mieć ze sobą. Nawet jeśli w szpitalu za granicą będziesz musiał/a zapłacić za leczenie, jest duża szansa, że po powrocie do kraju możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy z tego tytułu. W większości przypadków potrzebne są do tego jedynie dokumenty potwierdzające korzystanie z usług danej placówki medycznej.

6 komentarzy:

 1. O dzięki za przypomnienie, myślałem że ta karta jest dłużej ważna...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wogóle o niej zapomniałam w tym roku :/.. dobrze że było ubezpieczenie z biura podróży :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ja na przyszłe wakacje w pierwszej kolejności będę załatwiać kartę ;)

   Usuń

Copyright © 2016 Mama Cukiereczki , Blogger