W naszym wypadku nie korzystaliśmy z karty EKUZ bo mieliśmy wykupione ubezpieczenie dodatkowe u organizatora wycieczki który zapewnił super profesjonalną opiekę medyczną w prywatnej klinice ale gdyby nie to to.... bylibyśmy w przysłowiowej d... bo o wyrobieniu karty EKUZ zwyczajnie zapomnieliśmy.
Dlatego dziś mam dla Was informację o tym jak łatwo taką kartę wyrobić oraz o tym jak jest ona w takich sytuacjach ważna.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument pozwalający nam skorzystać z usług państwowej opieki zdrowotnej podczas pobytu w jednym z państw członkowskich UE a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii czy Szwajcarii.
Karta wydawana jest nie tylko w celach turystycznych ale także w przypadku zaplanowanych wizyt, odwiedzin rodziny lub znajomych, odbycia podróży służbowej czy choćby podjęcia nauki za granicą.
JAK WYROBIĆ KARTĘ ?
Jeżeli chcesz wyrobić kartę EKUZ musisz przede wszystkim posiadać ubezpieczenie zdrowotne, którego składki odprowadzane są do ZUS. Może więc być to:
- pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie,
- właściciel przedsiębiorstwa odprowadzający składki ZUS
- student,
- emeryt lub rencista,
- zarejestrowany bezrobotny
- członek rodziny ubezpieczonego
Jeśli jesteś jedną z tych osób, możesz śmiało składać wniosek. Najpierw jednak musisz go wypełnić. Potrzebne ci będą dane tj.:
imię i nazwisko,
data urodzenia,
PESEL,
adres zamieszkania zadeklarowany w zgłoszeniu do ZUS-u,
sposób odbioru wniosku (osobiście, pocztą, za pomocą upoważnionej osoby – jeśli wybierasz trzecią opcję, musisz podać jej dane),
podpis pod oświadczeniem o poprawności i prawdziwości zadeklarowanych danych,
data wypełnienia wniosku,
podpis.
Jeśli już wypełnisz wniosek o wydanie karty EKUZ, musisz go dostarczyć do wojewódzkiego oddziału NFZ. Możesz to zrobić na trzy sposoby:
osobiście,
listownie/faxem,
internetowo.
UWAGA! Każdy wniosek musi być poświadczony podpisem. Jeśli decydujesz się na trzeci sposób dostarczenia dokumentu do oddziału NFZ, musisz podsiadać autoryzowany podpis elektroniczny.
Czas oczekiwania na kartę EKUZ zależy od sposobu, w jaki dostarczysz wniosek. Jeśli zrobisz to osobiście, karta zostanie wydana “od ręki”. Jeżeli jednak zdecydujesz się na kolejne dwie opcje (poczta lub internet), musisz się liczyć z tym, że karta będzie wydana ok. 3 dni od daty wpłynięcia wniosku.
Karta turystycznego ubezpieczenia społecznego wydawana jest na okres uzależniony od statusu ubiegającej się o nią osoby. Ważność karty EKUZ dla:
emerytów - może wynosić nawet 5 lat,
osób zatrudnionych opłacających składki ZUS, studentów, rencistów, dzieci do 18 roku życia, członków rodziny powyżej 18 roku życia po przedstawieniu dokumentów uprawniających do świadczeń - do 6 miesięcy,
bezrobotnych - 2 miesiące,
kobiet w ciąży - 6 miesięcy,
kobieta w czasie połogu - 42 dni.
O dzięki za przypomnienie, myślałem że ta karta jest dłużej ważna...
OdpowiedzUsuńJa wogóle o niej zapomniałam w tym roku :/.. dobrze że było ubezpieczenie z biura podróży :)
Usuńkorzystałam z niej kiedyś :)
OdpowiedzUsuńI jak sprawdziła się ?
Usuńwarto mieć taką kartę
OdpowiedzUsuńJa na przyszłe wakacje w pierwszej kolejności będę załatwiać kartę ;)
Usuń